Rozhovor s fotografkou Markétou Tůmovou.

Fotila jsem to, co jsem kde viděla hezkého, minimalistického a hlavně hodně barevného. Fotografka Markéta Tůmová nám prozradila něco o své milované práci o svých začátcích.


Markéto, jak dlouho se focení věnujete?

Focení mě bavilo od malička, ale nikdy jsem se tomu ve větší míře nevěnovala. Fotila jsem spíše jen pro sebe, co jsem kde viděla hezkého, minimalistického a hlavně hodně barevného. Ale byly to hlavně mobilové fotky na nástěnku anebo do albíčka pro mojí vnitřní radost. Teprve když se mi narodily děti, tak mě bavilo zachycení jejich úsměvů i slziček. K tomu všemu se věnuji i dekorování a různému tvoření, tak jsem se snažila i mé děti, na fotku vždy načančat. 

Až jednou mě kamarádka popostrčila, že bych se měla focení věnovat více, že se jí líbí mé fotky a dekorace a požádala mě ať jí nafotím. Takto mé focení začalo naplno, jenže nebylo úplně vhodné jít fotit mobilem například další kamarádky. Až se na to manžel už zřejmě nemohl dívat (směje se) a před 3 lety mi koupil mojí první bezzrdcadlovku.

Co Vás vedlo fotit primárně svatby?

Zde bych řekla "a zase ty kamarádky" (směje se) přišlo tedy na otázku, jestli fotím i svatby. Sice jsem měla obavy, ale řekla jsem si, že do toho půjdu. A tam mě to chytlo a bavilo natolik, že jsem začala vyhledávat různé inzeráty a nabídky na nafocení svateb. Na svatbách mě totiž nejvíce baví nejen to samotné focení, ale také to, že jsem mezi jinými lidmi, než pouze v kruhu známých a také, že se člověk dostane na různá pěkná místa.

Ale protože vše není jen sluncem zalité a bez portfolia si prostě člověk moc nezafotí, bylo samozřejmě ze začátku dost těžké dostat svatební zakázku. A pak přišla i ostrá kritika od jednoho profesionálního fotografa, která mě donutila se domnívat, že se pro tuto práci nehodím a že bude lepší to vzdát. Manžel byl ten, kdo mě tehdy podržel, společně jsme vybrali pořádný fotoaparát, se kterým jsem maximálně spokojená a najednou to šlo jedna báseň, fotografie hned vypadaly lépe, byly ostřejší a fotografování bylo o dost jednoduší.

U mě focení probíhá především spontánně, nic dopředu dlouze nepřipravuji ani neplánuji. Novomanželé mají svou představu většinou jasnou a vždy mé fotografie vyplynou ze situace.

Jaké další druhy fotografií, kromě těch svatebních, si u Vás klienti mohou nechat vyfotit?

Primárně se tedy zaměřuji na ty svatební dny, ale klienti si u mě mohou objednat jakékoliv focení. Nebráním se ničemu, ať už jsou to rodinné fotky, miminka, párové focení, plesy a další. Dokonce jsem fotila už i akty (směje se).

Je focení Vaší hlavní prací nebo se věnujete ještě něčemu dalšímu?

Fotografování mám jako vedlejší činnost, pracuji ještě na poloviční úvazek v Německu, ale doufám, že se to brzy změní a focení bude pro mě to hlavní, až po dětech samozřejmě, pořád budu hlavně ta máma a manželka (směje se).

Co Vás osobně baví fotit nejvíce, ať už se jedná o svatby či další druhy fotografií?

Nejvíce a nejraději mám opravdu ty svatby. Naplňuje mě to po všech stránkách, jak emočně, tak cestovatelsky. Poznávám různé super lidi a krásná místa.

Jak dlouho na svatbách zůstáváte? Jste na místě již od rána až například do nočních hodin?

Záleží, jaký balíček si u mě klienti vyberou. Většinou si ale vybírají celodenní fotografování. Tam jsem s nimi od příprav nevěsty až po večerní zábavu, ale nemám to časově nijak omezené.

Děláte se snoubenci také osobní schůzky nebo Vám Vaše vytížení tuto možnost nedovoluje a máte raději vše písemnou formou nebo telefonickou cestou?

Pokud jsou snoubenci z mého blízkého okolí, tak dělám i osobní schůzku, kde řešíme vše potřebné, Snoubenci mi řeknou svoji představu o celém dnu. Hodně se se mnou snoubenci radí, co vše je potřeba nebo nutnost na svatbě mít a co je naopak zbytečné anebo třeba se mnou konzultují harmonogram, za což jsem ráda, protože v létě je potřeba domluvit například v kolik hodin má být novomanželské focení kvůli sluníčku či velkému vedru.

Co se týče míst, které jsou od mého bydliště vzdálenější, neboť  jezdím na svatby po celé republice, nejde osobní schůzka udělat vždy a s každým. V těchto případech volím telefonickou či psanou formu komunikace, kde si sdělíme všechny potřebné informace. Se snoubenci sepisuji také předsvatební smlouvu o díle, kde máme obě strany vše černé na bílém.

Fotila jste někdy nějakou netradiční svatbu?

Ty jo, to bych si strašně přála fotit netradiční svatbu. Je to takový můj sen.

Sice jsem byla na spoustě nádherných svateb, a i ty místa byla kouzelná, ale není to takové to "spešl". Můj sen je například fotit svatbu ve stylu Harry Potter a když koukám na sociálních sítí na různé inspirace v tomto stylu, je to nádhera, kterou bych chtěla mít v portfoliu. Doufám, že se mi to jednou splní a poštěstí. A druhý sen je takový hodně vzdálený a tím je fotit svatbu v Paříži a mít fotky z novomanželského focení pod Eiffelovkou, ale myslím, že to první přání je 100% reálnější, ale jak se říká – nikdy neříkej nikdy (směje se).

Co byste chtěla vzkázat snoubencům, kteří se teprve chystají svatbu uskutečnit?

Ráda bych všem akorát popřála spoustu štěstí a pevných nervů, protože sama vím, co přípravy svatebního dne obnáší. A také ať se tolik nestresují, jelikož ten den tak strašně rychle uteče a zbydou pouze ty zachycené vzpomínky, jak v jejich myšlenkách, tak ty ode mě na fotkách.